احمد چوپانی

18 نشانه که شما هوش هیجانی بالایی دارید • Ahmad Choopani

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷

۱۸ نشانه که شما هوش هیجانی بالایی دارید

دسته بندی : دست نوشته تاریخ : جمعه ۲۲ دی ۱۳۹۶

علائم و نشانه های هوش هیجانی بالا

 

اندازه گیری هوش هیجانی به خاطر ماهیت غیر قابل لمسی که دارد، می تواند دشوار باانجام گرفت. دانشمندان داده هایی از زیاد از یک میلیون نفر که مورد آزمایش قرار گرفته بودند را بررسی کـــردند تا رفتارهایی را شناسایی کنند که نشانه هایی حتمی از داشتن هوش هیجانی بالهست.

 

 

نشانه‌های هوش هیجانی بالا چیست؟

زمانی که هوش هیجانی برای نخستین بین آقام شناخته انجام گرفت، به عنوان پیوند گمانجام گرفته در یافته ای عجیب عمل کـــرد:

کسانی که آی کیو متوسط دارند، ۷۰ درصد اوقات از کسانی بالاترین بهره هوشی را دارند بهتر عمل می کنند. این عدم تطابق، خلاف این تصور عمومی بود که بهره هوشی تنها منبع موفقیت هست.

 

 

حالا تعدادین دهه تحقیق نشان می دهد که هوش هیجانی (EQ) اصلی ترین عاملی هست که افراد موفق را از بقیه جدا می کند. این ارتباط به قدری قوی هست که مشخص انجام گرفته ۹۰ درصد افراد موفق هوش هیجانی بالایی دارند.

 

هوش هیحانی «چیزی» در هر یک از مهست که کمی نامحسوس هست. هوش هیجانی نحوه رفتار ما، برخوردمان با پیچیدگی های اجتماعی، و اتخاذ تصمیم های شخصی را تحت تأثیر قرار می دهد تا به نتایح مثبت دست پیدا کنیم.

 

۱۸ نشانه که شما هوش هیجانی بالایی دارید

علی رغم اهمیت هوش هیجانی، ماهیت ناملموس آن باعث انجام گرفته که برایمان زیاد دشوار شود که بدانیم چقدر از آن را داریم و اگر هوش هیجانیمان کم هست،

چه کاری می توانیم برای بهبودش انجام دهیم. تست های تأئید انجام گرفته علمی وجود دارد که شما می توانید انجام دهید تا هوش هیجانی خود را اندازه بگیرید.

 

 

متأسفانه تست های با کیفیت هوش هیجانی که از نظر علمی مورد تأئید باشند رایگان نیستند. در این مقاله، داده های تست های زیاد از یک میلیون نفر را تحلیل کـــرده ایم تا رفتاری که نشان دهنده هوش هیجانی بالهست را شناسایی کنیم.

مواردی که در ادامه می آید، نشانه هایی قطعی مبنی بر این هست که شما هوش هیجانی بالایی دارید.

 

 

۱٫ شما واژگان عاطفی قدرتمندی دارید.

همه آقام عواطف را تجربه می کنند، ولی تعداد زیاد کمی هستند که می توانند در هنگام رخ دادن عواطف، به درستی آن ها را تشخیص دهند.

تحقیقات نشان می دهد که تنها ۳۶ درصد افراد می توانند این کار را انجام دهند، که این موضوع مشکل ساز هست دلیل که احساسات بدون برچسب اغلب مورد سوءتفاهم قرار می گیرند، و در نتیجه منجر به انتخاب های غیرمنطقی و اقدامات با نتیجه معکوس می شود.

 

افراد دارای هوش هیجانی بالا بر عواطف خود تسلط دارند دلیل که این عواطف را درک می کنند، و واژگانی گسترده از احساسات را برای انجام این کار هستفاده می کنند.

در حالی که زیادی از آقام ممکن هست در مورد توصیف حال خودشان فقط بگویند که حال «بدی» دارند، افراد قوی از لحاظ هوش عاطفی می توانند دقیقاً مشخص کنند که حس «کج خلقی»، «ناامیدی»، «سرکوب انجام گرفته» یا «مضطرب» دارند.

 

هر چه انتخاب واژگان شما دقیق تر باانجام گرفت، بینش بهتری خواهید داشت که دقیقاً چه حسی دارید، چه چیزی باعث آن انجام گرفته و چه کار باید در موردش انجام دهید.

 

 

۲٫ شما در مورد دیگران کنجکاو هستید.

افراد دارای هوش هیجانی بالا فارغ از اینکه درونگرا باشند یا برونگرا، راجع به همه چیز پیرامون خود کنجکاو هستند. این کنجکاوی ناشی از همذات پنداری هست،

یکی از حیاتی ترین عوامل داشتن هوش هیجانی بالا. هر چه افزایش به دیگران و اتفاقاتی که برایشان می افتد اهمیت دهید، کنجکاوی افزایشی در مورد آن ها خواهید داشت.

 

 

۳٫ شما از تغییر هستقبال می کنید.

افراد دارای هوش هیجانی بالا منعطف هستند و مرتباً خود را وفق می دهند. آن ها می دانند که ترس از تغییر فلج کننده هست و تهدیدی بزرگ برای موفقیت و شادی آن ها به شمار می آید.

آن ها به دنبال تغییری که در گوشه و کنارشان قرار گرفته می گردند، و در صورت رخ دادن این تغییرات طرحی عملی ایجاد می کنند.

 

 

۴٫ شما نقاط قوت و ضعف خود را می شناسید.

افراد دارای هوش هیجانی فقط احساسات را درک نمی کنند، بلکه می دانند که در چیزی نیکو و در چه چیزی افتضاح هستند. آن ها همچنین محیطی (هم شرایط و هم افراد) که آن ها را قادر می سازد که موفق شوند را نیز می شناسند.

داشتن هوش هیجانی بالا به این معنی هست که شما نقاط قوت خود را می شناسید و می دانید که چطور به آن ها تکیه کنید و از آن ها نهایت هستفاده را برای خود ببرید، و اجازه ندهید ضعف هایتان شما را عقب نگه دارد.

 

 

نشانه‌های هوش هیجانی بالا چیست؟

۵٫ شما در مورد شخصیت افراد به نیکوی قضاوت می کنید.

بخش اعظم هوش عاطفی مربوط به آگاهی اجتماعی می شود؛ توانایی خواندن دیگران، دانستن این موضوع که آن ها چگونه افرادی هستند، و فهمیدن اینکه در چه شرایطی قرار دارند.

در طول زمان، این مهارت شما را تبدیل به قاضی فوق العاده ای از شخصیت می کند. آقام برای شما رمزآلود نیستند. می دانید که آن ها چگونه افرادی هستند و انگیزه هایشان را می فهمید، حتی آن انگیزه های پنهان را.

 

 

۶٫ شما دشوار رنجیده می شوید.

اگر خیلی نیکو خودتان را بشناسید، خیلی دشوار پیش می آید که کسی چیزی بگوید یا کاری انجام دهد که شما را آزرده خاطر کند.

افراد دارای هوش هیجانی بالا دارای اعتماد به نفس هستند و نگرشی آزاد دارند، که باعث می شود حسابی پوست کلفت شوید.

شاید حتی با خودتان شوخی هم کنید یا اینکه به بقیه اجازه دهید در موردتان جوک بساخانومد چون که قادر هستید از لحاظ ذهنی مرز بین شوخ طبعی و حقارت را تشخیص دهید.

 

 

۷٫ شما می دانید که چگونه (به خودتان و دیگران) بگویید نه.

هوش هیجانی به این معنهست که بدانید چگونه بر خودتان کنترل داشته باشید. لذت را به تأخیر می اندازید، و از اقدامات از روی هوس خودداری می کنید.

تحقیقات انجام انجام گرفته در دانشگاه سن فرانسیسکو کالیفرنیا نشان می دهد که هر چه نه گفتن برایتان دشوارتر باانجام گرفت، احتمال افزایشی دارد که هسترس، خستگی و حتی افسردگی را تجربه کنید.

 

نه گفتن بدون شک چالش بزرگی برای افزایش آقام به منظور کنترل بر خودشان هست.

«نه» کلمه قدرتمندی هست که نباید از هستفاده از آن هراسی داشته باشید. تایمی زمان نه گفتن می رسد، افراد دارای هوش هیجانی بالا از عباراتی مثل «فکر نمی کنم بتوانم» یا «مطمئن نیستم» خودداری می کنند.

نه گفتن به مسئولیتی جدید، احترام به مسئولیت های کنونی تان هست و به شما فرصت می دهد که آن ها را به طور موفقیت آمیز به انجام برسانید.

 

 

۸٫ شما اشتباهات خود را کنار می گذارید.

افراد دارای هوش هیجانی بالا از اشتباهات خود فاصله می گیرند، ولی آن ها را فراموش نمی کنند. با نگه داشتن اشتباهاتشان در فاصله ای مطمئن، و در عین حال به اندازه کافی نزدیک برای مراجعه، این افراد قادر هستد که خود را برای موفقیت های فردا وفق دهند و سازگار کنند.

 

برای عبور از این طناب باریک بین باقی ماندن و به یاد آوردن، نیاز به خودآگاهی زیادی دارید. باقی ماندن زیاد از حد روی اشتباهاتتان شما را مضطرب و نگران می کند، در حالی که فراموش کـــردن اشتباهات باعث می شود که مجدداً آن ها را تکرار کنید.

کلید این تعادل در توانایی شما برای تبدیل شکست ها به قطعاتی از پیشرفت قرار دارد. این موجب می شود که هر دفعه که زمین می خورید، خیلی سریع بلند شوید و به حرکت ادامه دهید.

 

 

۹٫ شما چیزی می دهید و در قبال آن انتظار هیچ چیزی را ندارید.

تایمی کسی به طور خودخوهسته چیزی را به شما می دهد بدون که در ازای آن انتظاری داشته باانجام گرفت، اثری قوی به جای می گذارد. به عنوان مثال، ممکن هست شما گفتگویی جالب با کسی در مورد کتابی داشته باشید،

و تایمی او را مجدداً یک ماه بعد می بینید، با در دست داشتن آن کتاب سر قرار حاضر می شوید. افراد دارای هوش هیجانی بالا روابطی قوی ایجاد می کنند دلیل که مرتباً به دیگران فکر می کنند.

 

 

۱۰٫ شما کینه به دل نمی گیرید.

احساسات منفی که از به دل گرفتن کینه ناشی می شوند، در واقع واکنش هسترسی هستند. همین فکر کـــردن راجع به آن پیشامد، بدن شما را در حالت جنگ یا گریز قرار می دهد، مکانیزمی از بقا که شما را وادار می کند که تایمی با تهدیدی مواجه می شوید یا بایستید و بجنگید، و یا اینکه از آن فرار کنید.

زمانی که تهدید قریب الوقوع باانجام گرفت این واکنش برای بقای شما ضروری هست، ولی تایمی که تهدید مربوط به گذشته باانجام گرفت، حفظ این هسترس موجب تخریب بدن شما می شود و عواقب مضری روی سلامت در طول زمان خواهد داشت.

 

 

در حقیقت، محققان دانشگاه اموری دریافته اند که حفظ هسترس منجر به فشار خون بالا و بیماری قلبی می شود. به دل گرفتن کینه به این معنی هست که شما هسترس را حفظ می کنید، و افراد دارای هوش هیجانی بالا می دانند که باید به هر قیمتی از این موضوع پرهیز کنند. رها کـــردن کینه نه تنها همین حالا حس بهتری به شما می دهد، بلکه می تواند سلامت شما را نیز بهبود دهد.

 

 

۱۱٫ شما افراد سمی را خنثی می کنید.

سر و کار داشتن با افراد دشوار برای اکثر آقام آزاردهنده و طاقت فرسهست. اشخاصی که هوش هیجانی بالا دارند تعاملات خود با افراد سمی را از طریق مهار کـــردن احساساتشان، کنترل می کنند.

زمانی که آن ها مجبورند با فردی سمی روبرو شوند، به صورت منطقی با موقعیت برخورد می کنند. آن ها عواطف خود را شناسایی می کنند و اجازه نمی دهند که خشم یا آزرده خاطر انجام گرفتن موجب راه افتادن هرج و مرج شود.

 

 

آن ها همچنین دیدگاه طرف مقابل را نیز در نظر می گیرند و قادر هستند راهکارها و وجه مشترکی پیدا کنند.

حتی اگر اوضاع تکمیلاً از کنترل خارج شود، اشخاص دارای هوش هیجانی بالا قادر هستند که شرایط را به درستی بخوانند و اجازه نمی دهند که طرف مقابل آن ها را به زانو در بیاورد.

 

18 نشانه که شما هوش هیجانی بالایی دارید

 

 

۱۲٫ شما به دنبال کمال نیستید.

افراد دارای هوش هیجانی بالا کمال و ایده آل گرایی را به عنوان دنبال خود تعیین نمی کنند دلیل که می دانند چنین چیزی وجود ندارد. بشر ذاتاً جایزالخطا هست.

زمانی که رسیدن به کمال دنبال شما باانجام گرفت، متداوم حس آزاردهنده ای از شکست همراه شمهست که باعث می شود که بخواهید تسلیم شوید یا اینکه تلاش خود را کم کنید.

 

در نهایت زمان خود را صرف تأسف خوردن به هدر می دهید که دلیل نتوانستید به موفقیت برسید و چه کاری را باید متفاوت انجام می دادید، به جای اینکه رو به جلو حرکت کنید، و در مورد چیزی که به دست آورده اید و در فردا به دست خواهید آورد هیجان زده باشید.

 

 

۱۳٫ شما قدردان چیزی هستید که دارید.

زمان گذاشتن برای تفکر کـــردن در مورد چیزهایی که قدردان آن ها هستید نه تنها کار درست برای انجام هست، بلکه روحیه شما را نیز بهبود می بخانجام گرفت دلیل که هورمون هسترس کورتیزول را به میزان ۲۳ درصد کاهش می دهد.

تحقیقات انجام انجام گرفته در دانشگاه دیویس کالیفرنیا نشان داد که کسانی که روزانه تلاش می کـــردند تا نگرشی از قدردانی داشته باشند روحیه و خلق و خوی، انرژی و سلامت جسمانی شان بهبود پیدا کـــرد.

این طور به نظر می رسد که سطوح پایین تر کارتیزول نقشی حیاتیی در این موضوع ایفا کـــرد.

 

 

۱۴٫ شما قطع ارتباط می کنید.

سپری کـــردن زمان های مشخص به دور از ارتباطات روزانه نشانه ای از داشتن هوش عاطفی بالا هست دلیل که به شما کمک می کند تا هسترس خود را تحت کنترل نگه دارید و در لحظه خانومدگی کنید.

تایمی که پایان اوقات خودتان را مشغول کار نگه دارید، در معرض هجوم مداوم عوامل هسترس زا قرار می گیرید. آفلاین انجام گرفتن از فضای اینترنت و حتی خاموش کـــردن تلفن تان، به بدن و ذهن شما هستآسوده می دهد.

 

مطالعات نشان داده که موضوعی به سادگی فاصله گرفتن از ایمیل ها می تواند سطوح هسترس را کاهش دهد.

 

تکنولوژی زمینه ارتباط مداوم و این انتظار که شما باید در پایان مدت در دسترس باشید را فراهم کـــرده هست.

زیاد دشوار هست که خارج از محیط کار از لحظه ای بدون هسترس لذت ببرید تایمی که یک ایمیل رشته افکار شما را تغییر می دهد و فکر کـــردن در مورد کار می تواند در هر لحظه ای از روز از طریق تلفن به شما منتقل شود.

 

 

۱۵٫ شما مصرف کافئین خود را محدود می کنید.

نوشیدن مقادیر زیاد از حد کافئین باعث ترشح آدرنالین می شود، و آدرنالین منبع واکنش جنگ یا گریز هست. مکانیزم جنگ یا گریز تفکر منطقی را کنار می خانومد و منجر به واکنشی سریع تر به منظور تضمین بقا می شود.

تایمی که خرسی در تعقیب شما باانجام گرفت این زیاد عالی هست، ولی نه تایمی که به ایمیلی مختصر و نه تعدادان محترمانه پاسخ می دهید.

 

 

زمانی که کافئین مغز و بدن شما را در این حالت زیاد از حد تحریک انجام گرفته از هسترس قرار می دهد، عواطف شما بر رفتارتان سرازیر می شوند.

ماندگاری طولانی کافئین باعث می شود که شما در این حالت باقی بمانید دلیل که زمان زیادی طول می کانجام گرفت تا از بدنتان خارج شود. افراد دارای EQ بالا می دانند که کافئین دردسرآفرین هست، و اجازه نمی دهند که بر آن ها غلبه کند.

 

 

۱۶٫ شما خواب کافی دارید.

هر چقدر هم روی اهمیت خواب برای افزایش هوش هیجانی شما و مدیریت سطوح هسترس تان تأکید کنیم، کم هست. زمانی که شما می خوابید، بدنتان در عمل شارژ مجدد می شود، خاطرات روز را مرور می کند و آن ها را ذخیره می کند یا دور می اندازد (که آرزوها را به وجود می آورد) تا شما بتوانید هوشیار و با ذهن باز بیدار شوید.

افراد دارای هوش هیجانی بالا می دانند که تایمی خواب کافی (یا معقول) نداشته باشند کنترل بر خود، توجه، و حافظه آن ها کاهش پیدا می کند. بنابراین، آن ها خواب نیکو را نخستویتی حیاتی برای خود قرار می دهند.

 

 

۱۷٫ شما افکار منفی را بلافاصله متوقف می کنید.

هر چه افزایش در افکار منفی غرق شوید، قدرت افزایشی به آن افکار می دهید. افزایش افکار منفی ما فقط فکر هستند، نه واقعیت.

تایمی به نظر می رسد که چیزی متداوم اتفاق می افتد یا هیچ تایم اتفاق نمی افتد، این گرایش طبیعی مغز شمهست که احساس تهدید کند (و تناوب یا انجام گرفتت یک رویداد را افزایش دهد).

افراد دارای هوش هیجانی بالا افکار خود را از واقعیات جدا می کنند تا از چرخه منفی نگری رها شوند و چشم اندازی مثبت و تازه داشته باشند.

 

 

۱۸٫ شما اجازه نمی دهید هیچ کس شادی شما را محدود کند.

تایمی حس لذت و رضایت شما از نظرات دیگران ناشی شود، دیگر بر شادی خود تسلط ندارید. تایمی افراد دارای هوش هیجانی بالا احساس نیکوی در مورد کاری که انجام داده اند دارند، اجازه نخواهند داد که نظرات یا طعنه های دیگران این حس نیکو را از آن ها دور کند.

با این که غیر ممکن هست که واکنش های خود به نحوه تفکر دیگران راجع به خودتان را به طور تکمیل از بین ببرید، ولی مجبور نیستید که خود را با دیگران مقایسه کنید، و متداوم می توانید نظرات دیگران در مورد خودتان را کم اهمیت در نظر بگیرید.

در این صورت، دیگران هر فکری هم که داشته باشند یا هر کاری هم انجام دهند، عزت نفس شما از درونتان می آید.

 

برترین مطالب مرتبط

 

تفاوت هوش های IQ , EQ و SQ

تعلیم بالا بردن IQ و باهوش انجام گرفتن

هیجانی ترین مدل خوابیدن بین زمین و آسمان تصویر ها نفس گیر!

دشوار ترین تست هوش دنیا ! (تصویری)

تست هوش عالی برای کودکان ۴ تا ۱۰ ساله