احمد چوپانی

کرسی چه خواصی دارد؟! • Ahmad Choopani

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶

کرسی چه خواصی دارد؟!

دسته بندی : دست نوشته تاریخ : جمعه ۲۲ دی ۱۳۹۶

کرسی چه خواصی دارد؟!

 

کرسی چیست چه خواص و مضراتی دارد؟ دانستنی های این بخش جذاب را از دست ندهید.

 

کرسی از ابزار زیاد قدیمی برای گرم کـــردن منازل هست که دست خوش تغییر زمان نانجام گرفته و هنوز هم طرفداران خاص خودش را دارد.

گرمای لذت بخش کرسی و دورهم جمع انجام گرفتن اعضای خانواده در کنار کرسی از مزایایی هست که کرسی را منسوخ نکـــرده هست.

هنوز هم در زیادی از منازل منطقهها و ‌روستاهای هستان همدان از کرسی به عنوان وسیله گرمایشی هستفاده می‌شود.

 

کرسی چه خواصی دارد؟!

 

 

تاثیر کرسی در بهبود کارکـــرد بدن و درمان بیماری‌ها

مدیر طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی‌ همدان گفت: هستفاده از کرسی در بهبود کارکـــرد بدن و درمان بیماری‌های ناشی از سردی و ‌رطوبت بدن موثر هست.

مامک هاشمی اظهار داشت: از نظر منطق طب سنتی، گرم نگاه داشتن اعضای بدن به ویژه کمر و پشت، در فصل سرما زیاد حائز اهمیت هست و به آن تاکید زیادی انجام گرفته هست.

 

 

وی تصریح کـــرد: در نوع پوشش لباس به پوشیدن شال و بستن آن به کمر زیاد سفارش انجام گرفته هست تا جایی که در لباس‌های سنتی علاوه بر کلاه، شالی برای بستن و گرم نگاه داشتن کمر نیز وجود داشته هست.

 

مدیر طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی افزود: بنابر این هستنباط، می‌توانیم بگوییم که کسی که در زیر گرمای کرسی قرار می‌گیرد حرارت لازم به اعضای مورد نیاز بدنش می‌رسد و از ایجاد مشکلات ناشی از سرما پیشگیری می‌کند.

 

 

هاشمی با بیان اینکه کلیه‌ها و پشت از حرارت داخلی بدن دور هستند، تصریح کـــرد: گرمای حاصل از کرسی به نقاط دور دست بدن می‌رسد و آن ها را از آسیب سرما در امان می‌دارد.

وی گفت: دست‌ها و پاها در قسمت بعد از مچ، مفاصلی‌اند که دورترین فاصله را با مرکز بدن دارند بنابراین زیاد از سایر اعضای بدن در معرض سرمای محیط هستند و باید از آن‌ها محافظت کنیم.

 

 

تاثیر گرمای کف دست‌ها و پاها بر سلامت بدن

مدیر طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه وضعیت کف دست‌ها و پاها در سلامت اعضای داخلی بدن موثر هست، تصریح کـــرد: گرم نگاه داشتن کف پاها و دست‌ها در بهبود عملکـــرد دستگاه گوارشی موثر هست.

هاشمی افزود: ماساژ دست و پا در آب گرم برای بهبود برخی بیماری‌های گوارشی توصیه انجام گرفته هست پس گرمای کرسی نیز تاثیری مشابه ماساژ دست و پا در آب گرم دارد.

 

 

کرسی در کاهش دردهای مزمن مفصلی موثر هست

وی با اشاره به اینکه در فصل سرما شاهد تانجام گرفتید بیماری‌های مزمن مفصلی مانند درد زانو، کمر و مهره‌های پشتی هستیم، اظهار داشت:

علت تانجام گرفتید این دردها به علت سرمای هوا در فصل زمستان هست که با قرار گرفتن در زیر کرسی و گرمای آن می‌توان به تسکین دردهای مفصلی کمک کـــرد.

 

 

مدیر طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی همدان ابراز کـــرد:

در ایام قدیم هستفاده از کرسی جزو بدیهیات و نیازهای آن دوره بوده که به شکل تجربی هم از فواید آن بهره مند می‌انجام گرفتند بنابراین نیازی به اثبات فواید و ‌خواص کرسی نداشتند و به همین خاطر هست که در کتب طب سنتی به طور مستقیم اشاره‌ای به خواص کرسی نانجام گرفته هست.

 

 

هاشمی افزود: بنابراین آنچه امروز به عنوان خواص و فواید کرسی مطرح می‌شود برگرفته از علم هستنباطی هست که به کمک آن می‌توانیم پی به فواید گرمای کرسی ببریم.

وی گفت: سرمای محیط موجب انقباض عضلات و بسته انجام گرفتن منافذ پوستی و انقباض رگ‌های بدن می‌شود بنابراین تمرکز گردش خون به سمت عضوهای حساس و ‌حیاتی بدن مانند قلب، مغز، کلیه و می‌رود تا اعضای حیاتی حفظ شوند.

قرار گرفتن در زیر کرسی موجب تعادل گردش خون در محیط و مرکز بدن می‌شود.

 

 

در هستفاده از کرسی احتیاط شود

مدیر طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی ‌همدان با بیان اینکه از کرسی در دو نوع ذغالی و برقی هستفاده می‌شود، تصریح کـــرد:

در هستفاده از کرسی‌های ذغالی نیز مانند هر وسیله گازسوز دیگری موجب مسمومیت با گاز منوکسید کربن می شود که باید هنگام هستفاده از آن موارد ایمنی را رعایت کنید.

 

 

هاشمی افزود: علاوه بر آن، رعایت موارد بهداشتی مانند شست‌وشوی پتو و ‌ملحفه در هستفاده از کرسی توصیه می‌شود.

 

 

مراقب مسمومیت با دود حاصل از کرسی‌های ذغالی باشید

کارشناس مسئول مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی هستان همدان گفت: مراقب مسمومیت و خفگی با دود حاصل از کرسی‌های ذغالی باشید.

عباس نخستیا سمیع اظهار داشت:

با توجه به اینکه برپا کـــردن کرسی‌های ذغالی در فصل سرما در زیادی از منازل منطقه و ‌روستا رواج دارد بنابراین آگاه بودن به رعایت موارد ایمنی برای پیشگیری از مسمومیت و عوارض ناشی از آن ضروری هست.

 

 

وی تصریح کـــرد: به راه انداختن ذغال کرسی و تولید گرما نیازمند رعایت اصول و موارد ایمنی هست که آقام باید نسبت به آن حساس باشند.

کارشناس مسئول مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی همدان افزود: در این راه باید از تجربه افراد با تجربه و بزرگانمان هستفاده کنیم تا با اقدامی نادرست سلامتی خود و خانواده مان را به خطر نیندازیم.

 

 

نخستیا سمیع گفت: در درست کـــردن ذغال برای گرمای کرسی باید توجه کـــرد که ذغال ها تکمیلا برافروخته باانجام گرفت قسمت دود زایی از آن باقی نمانده باانجام گرفت. به هیچ عنوان از انواع چوب برای تولید گرمای کرسی هستفاده نکنید.

وی افزود: اگر پایان سطوح ذغال بر افروخته نشود، مقداری گاز سمی از دود ناشی از سوخت چوب ایجاد می شود که موجب مسمومیت و خفگی در افراد می‌شود.

 

 

کارشناس مسئول مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی همدان با بیان اینکه در کرسی، امکان تخلیه و خروجی گاز وجود ندارد، تصریح کـــرد:

ذغال هم یک ماده سوختنی هست که به اکسیژن نیاز دارد و علاوه بر گرما و دود، مواد مضری از خود خارج می‌کند که اگر در مکان جریان هوا وجود نداشته باانجام گرفت منجر به مسمومیت خفگی می‌شود.

 

 

نخستیا سمیع توصیه کـــرد: حتما کرسی را در مکانی برپا کنید که امکان تردد و جریان هوا وجود دارد، اصول بر افروختن ذغال را رعایت کنید و سعی کنید در طول روز از گرمای کرسی هستفاده کنید و شب‌ها در زیر کرسی نخوابید.

وی گفت: با توجه به اینکه در مواردی شاهد آتش گرفتگی و سوختگی با کرسی بوده‌ایم بنابراین رعایت نکات ایمنی مربوط به آن ضروری‌هست.

 

 

علائم مسمومیت با ذغال چیست

کارشناس مسئول مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی به تشریح علائم مسمومیت با ذغال پرداخت و ‌گفت:

مسمومیت با ذغال هم مانند گاز منطقهی، مسمومیت با گاز منوکسید هست و علائم آن نیز مشابه مسمومیت با گاز منطقهی هست.

نخستیا سمیع تصریح کـــرد:

در ابتدای امر، فرد مسموم انجام گرفته علامتی ندارد اما به تدریج دچار خواب آلودگی، سر درد، سوزش چشم و کاهش سطح هوشیاری و در نهایت مرگ می‌شود.

 

با فردی که دچار مسمومیت انجام گرفته چه کنیم؟

وی گفت: در صورت مواجه با فردی که دچار مسمومیت با گاز منوکسید کربن انجام گرفته، باید سریع درب‌ها و پنجره‌ها را باز بگذاریم تا هوا جریان پیدا کند و فورا با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیریم تا بیمار را در معرض اکسیژن غلیظ قرار دهند.

 

 

مشاهده کرسی از نزدیک و ‌دیدار با خانواده ابداًنی

برای مشاهده مستقیم کرسی و آشنایی با کارکـــرد آن، به منزل یکی از بستگان خود در منطقه همدان می‌رویم.

خانواده ابداًنی از خانواده‌هایی هستند که علی‌رغم خانومدگی منطقهی و در اختیار داشتن بروز ترین وسایل گرمایشی، ترجیح می‌دهند از کرسی هستفاده کنند.

 

 

پدر این خانواده اظهار داشت: از تعدادین سال گذشته تاکنون برای گرمای منزل از کرسی ذغالی هستفاده می‌کنیم. گرمای کرسی موجب بهبود درد مفاصلم انجام گرفته و کاهش احساس سرما می‌کنم.

 

وی افزود: ذغال‌های کرسی را به صورت آماده از بیرون خریداری می‌کنیم و از ابتدای فصل سرما تا انتهای آن ۱۰۰ کیلو ذغال خریداری می‌کنیم که با این کار علاوه بر صرفه جویی در مصرف گاز، از نظر هزینه نیز زیاد مقرون به صرفه هست.

 

 

ابداًنی ابراز کـــرد: بر روی کرسی از یک لحاف که مخصوص کرسی هست هستفاده می‌شود. وخانوم این لحاف زیاد سنگین بوده و در گرمای بدن نیز تاثیرگذار هست.

وی کرسی را فرصتی معقول برای کنار هم قرار گرفتن اعضای خانواده دانست و گفت: همسر، فرخانومدان و نوه هایم همگی در کنار کرسی جمع می‌شویم و اسباب پذیرایی را هم بر روی همین کرسی فراهم می‌کنیم.

 

 

گرمای کرسی علاوه بر اینکه جسم و ‌تن را گرم می کند، روابط خانوادگی و در کنار هم نشستن را هم رونق می‌دهد اما در این میان نباید از خطر مسمومیت وخفگی با گاز منوکسید کربن غافل شویم.

 

برترین مطالب مرتبط

 

تصویر العمل عجیب دختری در برابر سرما + تصویر ها

ابتکار واقعاً خنده دار جناب آقا در سرمای زمستان+تصویر

با رعایت این ۴ نکته هرگز سرما نخورید

گیاهی برای افزایش مقاومت بدن در سرما