احمد چوپانی

هستفاده از دختران جوان برای دکور جشنها و مراسم/ از پرنسس ۲۰۰ هزارتومانی تا پری دریایی ارزان+تصویر • Ahmad Choopani

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۲ آذر ۱۳۹۶

حضور پری دریایی در تولد

تعدادروز پیش تصویر های برگزاری مراسم عجیب و غریب تولد یکی از کودکان سلبریتی‌ اینستاگرامی میان شبکه‌های اجتماعی دست به دست انجام گرفت. این سلبریتی سه ساله که به خاطر تبلیغات زیاد زیاد صفحه‌اش شناخته می شود، در مراسم تولدش از تعدادین دختر جوان با لباس‌های نامتعارف در نقش پری دریایی هستفاده انجام گرفت که کنار تصویر‌های این خردسال سه ساله بنشینند. وضعیت نامعقول و غیرمتعارف پوشش و نحوه نشستن آنها کنار این خردسال واکنش‌های زیادی را به همراه داشت و حتی عده زیادی این تصویر را با عنوان «برده‌داری مدرن» مطرح کـــردند. نوعی از برده‌داری که شاید شکل و شمایل گذشته را نداشته باانجام گرفت، اما این شیوه هستفاده و به خدمت گرفتن یک انسان تنها در نقش یک دکور، برای بینندگان این تصویر ها تلخ و ناخوشایند هست.

 

دخترانی که دکور پلن شما می‌شوند!

والت دیخانومی به خانه شما می‌آید

گریم‌های دختران جوان به شکل سفیدبرفی، سیندرلا و پرنسس‌های کارتونی هم از پکیج‌های تولد شرکت‌های برگزار کننده هست که انتشار تصویر‌های حضور آنها در مراسم یکی از سلبریتی‌های خردسال اینستاگرام، زیاد موردتوجه قرار گرفت. پرنسس‌ها با گریم‌ها و لباس‌های مشابه قرار هست در دنیای این کودک خردسال نقش گیم کنند. اما چیزی افزایش از به رخ کشیدن تجمل یک مراسم تولد که قرار هست بلافاصله تصویر‌هایش در صفحات مجازی پخش شود، از آب در نیامده‌هست و پرنسس‌های دروغین هربار قرار هست تنها بخش‌های خالی تصویر خردسالان و مادرانشان را پرکنند. موضوعی که در بین کامنت‌ها هم به آن اشاره انجام گرفته‌هست:« این همه تجمل و خودنمایی قرار هست چه چیزی را ثابت کند؟!»

پرنسس‌های۲۰۰ هزارتومانی

سراغ تعدادی از این شرکت‌های برگزار کننده رفتیم تا از تعداد و چون این ماجرا با رویداد شویم. در یکی از این موارد یکی از همین شرکت‌های برگزاری مراسم به ما گفت که بسته به تم‌های انتخابی، قیمت‌ها متفاوت خواهد بود و این بازه قیمت بین یک و نیم میلیون تا ۶ میلیون تغییر می کند و هستفاده از پری‌های دریایی به عنوان دکور مراسم نیز روی خدمات خواهد بود. دیگر شرکت برگزاری تولد که از پرنسس‌های والت دیخانومی هستفاده می‌کند، درباره هزینه به ما گفت:«حضور پرنسس‌ها به عنوان یک سوپرایز در مراسم هست که قیمت آن برای یک ساعت ۲۰۰‌هزارتومان هست و اگر به تعداد هستفاده شود به ۱۵۰‌هزارتومان می‌رسد که جدای از خدمات دیگری مانند موزیک، طراحی میز و دکور خانه، کیک و بادکنک‌ههست.»

مادرانه‌های اینستاگرامی خطرناک می‌شود

نکته انحرافی این تولدهای اینستاگرامی برای مخاطبی که بلافاصله جذب ایده‌های سلبریتی‌ها می‌شود این هست که، باتوجه به تعداد بالای دنبال کنندگان، زیادی از خدمات برای این اینستاگرامرها رایگان و با تخفیفات ویژه‌هست و در ازای این تخفیفات ویژه، آنها باید از پایان جزییات مراسم‌شان تصویر بگذارند. در واقع آنها این مراسم‌ها را با این جلال و شکوه برای مخاطبانشان می‌گیرند تا آنها را جذب شرکت‌هایی کنند که تبلیغاتشان را انجام می‌دهند. پس هیچ بعید نیست شرکت‌ها برای پایه گذاری بدعت‌های عجیب و غریب خود نخست دست به دامان اینستاگرامرها شوند تا با کمک آنها بدعت‌های جدید را جا بینداخانومد و از آنها بخواهند با این بدعت ها مثل یک موضوع ساده برخورد کنند. بدعت‌هایی که روز به روز و آرام آرام از دل این صفحات مجازی بیرون می‌آیند و میان مادران ساده انگاری نفوذ می کنند که تنها می‌خواهند برای بچه‌هایشان مادران بهتری باشند.

اما آنچه خطرناک هست، الگو انجام گرفتن این سبک مادری و فرخانومد داری برای آقام هست و متاسفانه حالا نگاه تعداد زیادی از اقشار جامعه به این مادران، مادرانی موفق و الگوست؛ طوری که حتی سوالات مشاوره‌ای خود را نیز از این مادران می‌پرسند. در حالی که این مادران پیش از آنکه برای فرخانومدشان مادری کنند، برای صفحات اینستاگرامشان حکم مادر را دارند تا بتوانند با جذب مخاطب افزایش از طریق تبلیغ توسط کودکانشان، کسب درآمد کنند.

منبع: مهر

انتهای پیام/