احمد چوپانی

نحوه تشخیص عسل طبیعی از تقلبی • Ahmad Choopani

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶

نحوه تشخیص عسل طبیعی از تقلبی

دسته بندی : دست نوشته تاریخ : سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶

عسل یکی از خوشمزه ترین و همچنین مقوی ترین مواد غذایی هست که در وعده صبحانه و یا میان وعده های غذایی از آن هستفاده می شود.به طور حتم عسل که طبیعی باانجام گرفت هم طعم بهتری دارد و هم خاصیت افزایشی ، اما موضوع اینجهست که چگونه عسل طبیعی را از عسل تقلبی تشخیص دهیم.

کارشناسان رشته خانومبورداری برای شناسایی عسل طبيعي از روش‌های آزمایشگاهی هستفاده می‌کنند اما آقام عادی هم با هستفاده از روش‌های ساده تجربی تقریبا می‌توانند نوع طبیعی عسل را از تقلبی آن تشخیص دهند.
رنگ عسل
عسل به علت این که متعلق به کدام ناحیه و کدام گل باانجام گرفت رنگش گوناگون هست ، طیف رنگ های عسل از سفید به انواع زردکه زرد متمایل به نارنجی و زرد مایل به سبز طلایی ، کهربایی ، عقیقی مایل به قرمز وحتی قهوه ای متغیر هست . عسل اقاقیا افزایش به رنگ سفید می خانومد، عسل بهار نارنج زرد طلایی هست، عسل جنگل های ماخانومدران زرد متمایل به سبز هست، عسل آویشن عقیقی مایل به قرمز، عسل کاج جنگل های اروپا متمایل به قهو ه ای می باانجام گرفت. همه این رنگ  عسل ها که نقل کرد انجام گرفت طبیعی هستند اما به علت گلی که خانومبورهای عسل از آن تغذیه میکنند رنگشان متفاوت هست.
ریختن عسل در آب سرد
اگر مقداری عسل طبیعی را در یک لیوان آب سرد بریزید، مشاهده می کنید که عسل حالت چسبندگی خود را از دست نمی دهد و خیلی  دیر در آب سرد حل می‌شود اما عسل تقلبی سریع در آب حل می‌شود.

طعم عسل
عسل طبیعی، علاوه بر شیرینی خاصی که دارد، دارای مزه و طعم خاصی هست که فقط در عسل طبیعی وجود دارد و عسل های تقلبی فاقد این مزه خاص می باشند. افراد می توانند با مصرف زیاد و توجه دقیق به مزه عسل طبیعی خالص بودن عسل را تشخیص دهند، عسل تقلبی افزایش مزه شیرینی شکر می دهد ولی عسل خالص مزه ای دیگری دارد.

آب انجام گرفتن سریع در دهان
عسل طبيعي سریع در دهان آب مي شود و پس از خوردن ايجاد انرژي در بدن مي كند، در حالي كه عسل تقلبی طعم آبنبات مي دهد.
رس زدن عسل
رس زدن به معنی رسوب کـــردن و کدر انجام گرفتن عسل هست، عسل طبیعی به دلیل داشتن دیهستاز بعد از مدتی ته‌نشین می‌شود و رس می‌خانومد ،از سویی ذرات قند عسل متبلور می‌شود و عسل مانند روغن نباتی سفت مي شود. به طور واضح ترتفاوت آن با شكرك زدن كه در مربا ايجاد می‌شود اين هست كه بلورهاي عسل رس زده خيلي ريز تر از بلورهاي مرباي شكرك زده مي باانجام گرفت.