احمد چوپانی

مشت خالی خانومان ابداًح طلب و کرسی های وزارت/ چرخش 180 درجه ای مولاوردی درباره سهم خواهی خانومان از کابینه! • Ahmad Choopani

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶

 آنها که به دنبال سهم خواهی از کرسی های وزارت بودند در ابتدا نقل کرد از رسیدن به سهم ۳۰ درصدی در  جهت مقابله با تبعیض جنسیتی در مدیریت کلان کشور داشتن در واپسین روزها رضایت به یک سهم داده و مدیر جمهور را به انحای مختلف تحت فشار گذاشتند تا از بین نخبگان خود! یکی را برای کابینه انتخاب کند.

 اما پایان این تلاش های ۳۰درصدی با افت جایگاه اختصاصی ترین معاون مدیر جمهور در حوزه خانومان یعنی “مولاوردی” از معاونی به مشاوری مدیر جمهوری و جایگزین انجام گرفتن “معصومه ابتکار” مدیر محیط زیست دولت یازدهم به جای او و معرفی لعیا جنیدی  به عنوان “معاون حقوقی رییس جمهور  همراه بود.

با قطعی انجام گرفتن عدم حضور حتی یک خانوم در کابینه دولت دوازدهم که مدیر آن در جریان تبلیغات انتخاباتی از جامعه خانومان مایه زیادی خرج کـــرده بود ، دامنه اعتراضات چنان وسعتی پیدا کـــرد که حتی آقاان سیهستمدار ابداًح طلب چون “محمدرضا عارف” را نیز به واکنش وا داشت. او گفت:«انتظار داشتیم در این کابینه شاهد حضور خانومان باشیم. انتظار ما برای حضور وزیر خانوم در کابینه فعلا تامین نانجام گرفته و بنده هم درباره علت این که هیچ وزیر خانومی به مجلس معرفی نانجام گرفته، شخصا دلیل خاصی را نمی‌دانم اما امیدواریم در بقیه انتصاب‌ها و در سپردن سایر مدیریت‌های کلان در دولت، به خانومان توجه شود.»

به صورت حتم نظر مولاوردی هم درباره نبود وزیر خانوم در دولت دوازدهم و اینکه آیا این حرکت نوعی بازگشت به عقب هست، به رویدادنگار روخانومامه اعتماد نقل کرد هست: در خوشبينانه‌ترين حالت ادامه وضع موجود را در كابينه دوازدهم خواهيم داشت كه اسمش را درجازدن مي‌توان گذاشت تا بازگشت به عقب.

قطعا این برداشت زیاد تلخ و گخانومده هست که دستیار ویژه مدیر جمهور در امور حقوق منطقهوندی بگوید : « شعار حقوق خانوم دادن قشنگ هست ولی در اجرا باید به آنان‌ بپردازیم، برای خانومان چقدر کار کـــردیم؟»

با تما این تفاسیر می توان گفت: بدتر از عدم حضور یک خانوم در کابینه دوازدهم، معرفی نکـــردن چهره های جدید برای پست های مشاور یا معاون مدیر جهمور از بین خانومانی هست که فعالان خانوم ابداًح طلب در بزرگنمایی توان و قد وقواره تخصص آنها کم نگذاشتند! در واقع گویی مدیر دولت هیچ وقعی بر پایان حرف های آنها نگذاشته هست و این بدترین و خفت بار ترین نتیجه ای بود که خانومان ابداًحات و حامیان آنها در برابر بالاترین حد تلاش و بزرگنمایی توامندی خانومان در عرصه های مدیریت کلان کشور به آن رسیده اند.

به رهستی آیا از بین پایان خانومانی که با سهم خواهی به دنبال ورود به کابینه دولت بودند حتی یک نفر نبود تا روحانی بار دیگر چهره ناموفقی چون ” معصومه ابتکار” را با پایان خرابکاری هایش در حوزه محیط زیست وارد حوزه خانومان نکند! از ” مولاوردی” به عنوان  حاشیه ساز ترین خانوم دولت که حتی نتوانست حقوق به حقه نیمی از بدنه جامعه یعنی “خانومان” را مطالبه گری کند و پاسخ گوی دغدغه مندی آنها باانجام گرفت، صرفه نظر کـــرده و او را مشاور حقوق منطقهوندی ۸۰ میلیون خانوم و آقا ایرانی نکند!؟

اگر بخواهیم در نگاهی سهم طلب خواهانه به این تصمیم ریهست جمهوری نگاه کنیم باید مطابق نقل کرد خانم جلودارزاده نماینده ابداًح طلب در مجلس شورای اسلامی ادعا کنیم «گویا اراده‌ای برای انتخاب خانومان در کابینه دوازدهم وجود ندارد»، از این رو روحانی نه تنها تایم خود را صرف شناخت چهره های متخصص خانوم در قد و قامت یک وزیر نکـــرده هست حتی تایمی هم برای انتخاب چهره های جدید و اصلح خانوم در قامت یک معاون هم نگذاشته و همان قبلی ها را با اندکی تغییر جا به جا کـــرده تا عریضه خالی نباانجام گرفت و دوستان زیاد از این گلایه مند نشوند!.

اگر واقعیت امر آنی هست که از گوشه کنار به گوش می رسد؛ اینکه مدیر جمهور تحت فشار ، خانومان را برای وزارت انتخاب نکـــرده یا اراده ای برای انتخاب وزیر خانوم در کابینه دولت وجود ندارد یا مدیر جمهور در نخستین گام به و عده خودش عمل نکـــرده هست… باید دل برای آن ۲۳ میلیونی سوزاند که انتخابشان حتی به نخستین وعده خود برای بخشی از جامعه ایران یعنی “خانومان” عمل نکـــرد در صورتی که معاون سابق او در امور خانومان و خانواده معقتد هست شرایط برای انتخاب وزیر خانوم مهیا هست ! 

اما از منظر دیگر باید از خانومان ابداًحات و مدعیان سهم خواهی از وزارت پرسید تعداد چهره اصلح خانوم برای وزارت می توانید معرفی کنید که نسبت به آقاان هجناب آقاف خود اصلح تر باشند؟! و آیا واقعا آنها در اندازه هایی که شما بزرگ شان می کنید، هستند؟! یا باز هم سهم خواهی چشم ها را از افق واقعیت نگری دور کـــرده هست؟ و از آنها پرسید آیا به رهستی درصد مشارکت سیاسی خانومان و حضور آنها در عرصه های مدیریت به ورودشان در کابینه بالا می رود؟

چیزی که شهیندخت مولاوردی معاون سابق امور خانومان و خانواده ریهست جمهوری در کسوت مشاور ویژه مدیر جمهور در حقوق منطقهوندی به دنبال آن هست تا شاید مدیر جمهور را در پس راه ندادن وزیر خانوم به کابینه توجیه کند یا خانومان سهم خواهی را که به نام بالابردن مشارکت سیاسی خانومان به دنبال تکیه زدن به کرسی وزارت هستند، آرام کند که « در مشارکت سیاسی شاخص این نیست که تعداد وزیر خانوم در کابینه دارید ! بار دیگر تأکید می کند: هنگامی که بحث از مشارکت‌های سیاسی می‌شود فقط حضور خانومان در کابینه مطرح نیست! این مکان که توصیه می کند: در بحث توانمندسازی باید بررسی کنیم که خانومان چه راهی را طی کـــرده‌اند؟ ما نمی‌توانیم به موازات تبعیض‌های جنسیتی که وجود دارد گام‌های محکم برداریم.! و در آخر کلام نیز برخلاف نقل کرد قبلی خود و نقل کرد برخی از چهره های ابداًح طلب خانوم و آقا، اظهارداشت: من شاهد هستم که تلاش‌های زیادی برای بکار گیری خانومان انجام گرفت اما چه کنیم که نانجام گرفت و هنوز نقطه سر سطر هستیم.»

انتهای پیام/