احمد چوپانی

«قبه سبز» پایگاه ۷۵۰ ساله علم و دانش در کرمان/نخستین دانشگاه جنوب شرق کشور در حال مرمت هست • Ahmad Choopani

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶

به نقل خانومان کویر ،  قبه سبز کرمان یکی از بناهای قرن هفتم هجری قمری هست ، اين مكان روزگارى پايگاه علم و ادب و نخستين دانشگاه كرمان بود بطوری که پایگاه ۷۵۰ ساله علم و دانش به شمار می‌رفته هست.

 

 

قبه سبز از جمله بناهای تاریخی هست که در زمان ترکان خاتون تنها خانومی که در مقطعی از تاریخ بر کرمان حکومت کـــرده‌  بنا انجام گرفته هست . بنا به  نقل کرد کارشناسان این مجموعه تاریخی به عنوان نخستین دانشگاه در جنوب شرق کشور  قدمتی زیاد از  دانشگاه آکسفورد دارد.

 

 

سید محمد علی گلاب زاده مورخ و پژوهشگر کرمانی در رابطه با بنای تاریخی قبه سبز اظهار کـــرد: در گذشته شخصیت های برجسته ای همچون شیخ محمود شبستری و مجد خافی که هر کدام در زمان خود یک اسطوره فرهنگی بوده اند، در این دانشگاه به کسب علم و دانش پرداخته اند.

 

 

وی گفت : این بنا به دلیل داشتن خوابگاه، دارالشفا، خانقا و مسجد همواره از سراسر کشور دانشجویانی داشته هست که برای تحصیل به این جا می آمدند .

 

 

مورخ و پژوهشگر کرمانی خاطر نشان کـــرد : در این مکان تاریخی قبر شش شخصیت بزرگ از جمله ترکان خاتون وجود دارد که در کاوش ها می توان رد پای تاریخ کرمان را دید .

 

 

این بنا که تبدیل به یک ویرانه و مورد فراموشی واقع انجام گرفته بود اکنون با همکاری برخی ارگان ها کار مرمت و بازسازی آن از ۱۰ آقاادماه سال جاری شروع انجام گرفته هست، حمید روحی معاون میراث فرهنگی هستان کرمان در گفتگو با رویدادنگار ما در رابطه با روند بازسازی قبه سبز اظهار داشت : یک گره از مطالعات در حوزه بهستان شناسی و کف برداری در قبل از انقلاب در خصوص قبه سبز انجام انجام گرفته هست و بعد آن را رها کـــرده اند .

 

IMG_7533.jpg

 

وی گفت : اما اخیرا با پیگیری هستاندار ، میراث فرهنگی و صحبت هایی که با ولایتی مدیر دانشگاه آزاد کـــرده اند مقرر انجام گرفت که این کار مشارکتی با مشارکت میراث فرهنگی ، منطقهداری، هستانداری و دانشگاه آزاد کرمان برگزار شود .

 

 

معاون میراث فرهنگی هستان کرمان خاطر نشان کـــرد : با توجه به این که یکسری مطالعات قبلا جمع آوری انجام گرفته بود و همچنین بر اساس مطالعات شده سازمان اعتباری را  برای حوزه مرمت وقایع معماری تخصیص داد .

 

 

روحی عنوان کـــرد : با مجوزی که از مرکز بهستان شناسی گرفته انجام گرفته هست و کار پیگردی و حفاری علمی این پروژه را آغاز خواهیم کـــرد و در امتداد فعالیت های ما منطقهداری و دانشگاه آزاد هم بحث تملک و آزادسازی اطراف این بنا را انجام خواهند داد .

 

 

وی با بیان این که نمی توان پیش بینی کـــرد که در طی مراحل بهستان شناسی و پیگردی چه اتفاقاتی خواهد افتاد ،افزود : بر اساس مستندات موجود ادامه کار حفاری علمی ، خانه سازی ، هستحکام بخشی و معماری را انجام خواهیم داد .

 

IMG_7552.jpg

 

معاون میراث فرهنگی هستان کرمان با اشاره به این که این پروژه از ۱۰ آقاادماه شروع انجام گرفته هست ، یادآور انجام گرفت : امیدواریم پروژه قبه سبز در یک الی دو سال فردا یک ساماندهی زیاد نیکوی به خود بگیرد .

 

 

روحی در رابطه با زمان اپایان این پروژه اظهار داشت :  با توجه به این که بخش عظیمی از این مجموعه قبه سبز تقریبا در عمق تعداد متری از سطح معابر و در بستر خاک هست تا زمانی که کار حفاری علمی و بهستان شناسی آن انجام نشود دقیقا نمی توان گفت در چه دوره کوتاه مدت و یا بلند مدتی بتوانیم این کار را انجام دهیم ولی مطمئنا این پروژه را تعطیل نخواهیم کـــرد و کار را ادامه خواهیم داد تا به نتیجه برسیم .

 

IMG_7560.jpg

 

وی در پایان گفت : این پروژه از زمانی که شروع انجام گرفته و تا پایان به عنوان یک سایت علمی می باانجام گرفت و قرار بر این انجام گرفته هست که یکی از املاکی که میراث فرهنگی تملک کـــرده به عنوان پایگاه مطالعاتی قبه سبز فعال شود و میراث فرهنگی ، دانشگاه آزاد و پایان کسانی که علاقمند هستند از این پایگاه هستفاده نمایند و در آخر کل مجموعه در اختیار دانشگاه آزاد هست تا از آن بهره برداری نماید .

 

منبع:آرمان کرمان

انتهای پیام/