احمد چوپانی

عوارض کم خوابی/ اثرات کم خوابی بر بدن • Ahmad Choopani

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷

عوارض کم خوابی/ اثرات کم خوابی بر بدن

دسته بندی : دست نوشته تاریخ : چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

عوارض کم خوابی/ اثرات کم خوابی بر بدن

 

خواب  لذت بخش ترین کارهایی هست که انجام میدهیم اما زیادی از افراد هستند که از یک خواب لذت بخش محروم هستند که کم خوابی و بدخوابی بدترین خطرات را بر سلامتی جسم و روح و روان دارد با آگاهی از عوارض کم خوابی در پی درمان و علت بی خوابی هایتان باشید.

 

بر اساس یافته‌های محققان، احتمال مرگ کسانی که خواب نیکوی ندارند و یا تا دیر تایم بیدار می‌مانند در مقایسه با دیگران ۱۰ درصد بالاتر هست. به نقل نازوب، این مطالعه نخستین پژوهشی هست که رابطه‌ای بین مرگ‌ومیر و عادات خواب کشف کـــرده هست.

در این مطالعه ۵۰۰ هزار نفر در بازه سنی ۳۸ تا ۷۳ سال برای تقریباً هفت سال زیر نظر قرار گرفتند. نتایج این مطالعه نشان می‌دهند که احتمال مرگ شب‌خانومده‌داران در مقایسه با دیگران افزایش هست.

ترکیبی از عوامل محیطی و ژنتیکی در عادات خواب ما تأثیرگذار هستند. ممکن هست ساعت بیولوژیکی در افراد شب خانومده دار با محیط خارجی انطباق نداشته باانجام گرفت. شاید عواملی همچون هسترس روانی، مصرف غذا در ساعات غیر معقول، ورزش ناکافی، مواد مخدر یا الکل نیز در این موضوع نقش داشته باشند.

 

به صورت حتم روش‌هایی برای تغییر عادات خواب وجود دارد. برای مثال، در اوایل صبح خود را در معرض نور قرار دهید؛ جدول زمانی منظمی برای خواب خود در نظر بگیرید؛ از یک سبک خانومدگی سالم پیروی کنید و وظایف روزمره خود را در طول روز انجام دهید.

 

 

عوارض کم خوابی/ اثرات کم خوابی بر بدن

 

کم‌خواب‌ها زودتر می‌میرند

در صورتی که مشخص شود عادات خواب شب‌خانومده‌داران ناشی از عوامل ژنتیکی هست، می‌توان با اعمال تغییراتی در ساعات کاری به آن‌ها کمک کـــرد. نباید آن‌ها را مجبور کنیم که ساعت هشت صبح بیدار شوند.

شاید برخی افراد عملکـــرد بهتری در شیفت‌های شب ارائه می‌کنند، محققان در فردا به دنبال پیاده‌سازی یک مداخله درمانی برای این افراد هستند تا مشاهده شود آیا می‌توانیم تغییری در ساعت بیولوژیکی بدن آن‌ها اعمال کنند.

 

مطالب مرتبط

 

مفید و لذت بخش ترین خواب در چه زمانی هست

لذت بخش ترین قسمت های بدن خانوم و آقا در رابطه جنسی ۱۸+

بهترین روش خوابیدن

کم خوابی و پرخوابی، کدام خطرناک تر هست

دانه ای خوش طعم برای بی خوابی

خوراکی هایی که شما را بی خواب می کند

راه های مقابله با بی خوابی