احمد چوپانی

صبر و متانت همسر شهید حججی تابلویی از عشق ناب آقام نجف آباد به انقلاب • Ahmad Choopani

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶

به نقل خانومان کویر ، تعداد سال پیش یکی از آشنایانم با پسری پایتختی ازدواج کـــرد؛ هر دو دل داده انقلاب بودند؛ دختر در جنگ تحمیلی و در سن ۱۳ سالگی به عقد جوانی در آمده و بعد از مدتی جوان مفقود انجام گرفته بود؛ ۱۳ سال منتظر مانده بود تا هستخوان های شوهرش بازگشت و یک سال بعد مجدد ازدواج کـــرد؛ همسر جدیدش هم جوانی مومن؛ متدین و به قول خودمان ارزشی بود.

آن زمان یعنی اواخر دهه هفتاد دوم خردادی ها مست قدرت بودند و اصفهان هر روز با التهابی جدید دست و پنجه نرم می کـــرد و نجف آباد هم به پرتو آن آرام نبود؛ در این گیر و دار بود که بانوی قصه ما متوجه انجام گرفت همسرش دید مثبتی نسبت به اصفهانی ها ندارد؛ همسرش نقل کرد بود «اون از نجف آبادتون، اون از فلان مسجد منطقهتون که همشون کانون فتنه اند، اون از سید مهدی هاشمی تون که اعدام انجام گرفته و …» خلاصه آن که آن قدر در نظر او اصفهان و اصفهانی ضد انقلاب معرفی انجام گرفته بود که حتی حاضر نبود همسرش برای به دنیا آوردن فرخانومدش به اصفهان بیاید تا محل تولد فرخانومدش در شناسنامه اش اصفهان ثبت شود.

آن روز پاسخی که به آن جوان انقلابی آن زمان داد این بود که نجف آباد اصفهان اگر فلان روحانی برگشته از انقلاب را دارد؛ شهید سید حسن آیت را هم دارد؛ اصفهان اگر فلان مسجد ضرار را دارد شهید بهشتی را هم دارد؛ تخت فولاد اصفهان با علما و مشاهیری که در آن دفن هستند از افتخارات اصفهان که هیچ، از افتخارات ایران هم هست.

همین نقل کردان باعث انجام گرفت تا آن جوان با همسرش که از منطقهستان های هستان اصفهان بود به زیارت تخت فولاد و بعد هم گلستان شهیدان بروند و کمی ذهنیت های منفی اش نسبت به اصفهان و اصفهانی ها پاک شود.

الان حدود هفده سال از آن دوران می گذرد؛ آن روز من شناخت درستی نسبت به آقام نجف اباد نداشتم؛ رهستش را بخواهید ذهنیت خودم هم نسبت به این آقام شریف کمی منفی بود.

سال ۷۷ که باند مهدی هاشمی معدوم مجدد در نجف آباد تحرکاتی داشت، مقام معظم رهبری پیامی صادر کـــردند که همانندی آبی بر روی آتش، توطئه‌های آن ها را خنثی کـــرد؛ بخشی از این پیام که خطاب به آقام نجف آباد بود بر روی دیوار ترمینال سابق مینی بوس های نجف اباد در ابتدای خیابان مسجد سید به خطی زیبا نوشته انجام گرفته بود و من هر از گاهی می ایستادم و آن قطعه از پیام را می خواندم و با خودم می اندیشیدم افتخاراتی که حضرت آقا در مورد آن حرف می خانومند چیست؟ آن بخش از پیام این بود:
«آقام شهیدپرور و عزیز نجف ‏آباد، نگذارند که افتخاراتشان در دوران انقلاب و سال هاى جنگ تحمیلى، به دست عناصر معلوم ‏الحال مخدوش گردد و مى‏ دانم که نخواهند گذاشت»

سال ۸۰ با سفر مقام معظم رهبری به اصفهان یکی از بی نظیر ترین صحنه های هستقبال از حضرت ایشان در نجف آباد خلق انجام گرفت و با شهادت حاج احمد کاظمی پرده از چهره بی بدیل یکی دیگر از افتخارات نجف اباد کنار رفت.

هنوز ذهنم درگیر بود که زمانی فهمیدم منطقه نجف آباد در ازای جمعیتش افزایشین شهید در کل کشور را تقدیم انقلاب کـــرده هست؛ در سفرهای هر ساله راهیان نور هم می دیدم که انصافا یکی از فعالترین منطقهستان های هستان اصفهان در عرصه راهیان نور نجف آبادی های عزیز هستند؛ در این تعداد ساله و در این سفرها با دوستان نجف آبادی زیادی آشنا انجام گرفته ام و تنها چیزی که در این عزیزان ندیده ام ضدیت با انقلاب هست؛ هر چه دیدم ایمان عمیق، عشق و دلداگی این عزیزان به امام، انقلاب، مقام معظم رهبری و فرهنگ ایثار و شهادت بود.

اما شهادت محسن حججی و واکنش همسر این شهید به شهادت همسرش از جنسی دیگر هست؛ جایی نوشته بود نخستین کسی که رویداد شهادت محسن را منتشر کـــرد همسرش بود.

در همین ایام که هرکدام از ما دیدن چهره معصوم شهید حججی فقط هاله ای از اشک بر چشمانمان می نشیند او نوشت:
«همسرم رفت که بگوید امام خامنه‌ای تنها نیست…
رفت که بگوید هنوز هم آقاان خدایی هستند…
اگه کسی خوهست اشکی برای همسرم بریزد به اشکش دنبال بدهد.
برای حضرت زینب(س) و امام حسین(ع) گریه کند…
همه زیر لب فقط بگوئید امان از دل زینب(س)…
راهش را ادامه بدهید…
دعا کنید خدا به من هم صبر بدهد…
التماس دعا»

اما دیروز فیلمی از مصاحبه این بانوی صبور نجف آبادی نیز منتشر انجام گرفت و بانو همین جملات در با کمال آرامش در برابر دوربین بیان کـــرد.

عشق هست، ایمان هست یا معرفت؛ نمی دانم. فقط میدانم می توان آن را همانند تابلویی سر دست گرفت و به آنان که همانند آن جوان انقلاب دهه هفتاد فکر می کنند نشان داد و گفت «این نجف آباد اصفهان هست، انقلابی تر از این کجا دیده اید؟»

آرمان خانومان

انتهای پیام/