احمد چوپانی

شناخت نقاط زلزله خیز و آماده فرونشست در پایتخت • Ahmad Choopani

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶

 

معرفی و شناخت نقاط زلزله خیز پایتخت با جزئیات

به نقل نازوب، محمدسعید ایزدی در پنجمین کنگره مهندسی عمران و مدیریت منطقهی با بیان اینکه در پلن ریزی منطقههای کشور «منطقهوند» را فراموش کـــرده ایم و همین مساله سبب وقوع مشکلات عدیده در منطقهسازی انجام گرفته هست، گفت:

ما منطقه را برای ماشین ساخته ایم و به جای آنکه ماشین برای ارتقای کیفیت خانومدگی ما باانجام گرفت، ما مقهور آن انجام گرفته ایم که راه رفع این محدودیت های نوین، بازگشت به مفهوم منطقهوندمحوری هست.

 

 

وی ادامه داد: در رویکـــرد جدید بازآفرینی منطقهی، وزارت راه و منطقهسازی، منطقهوندمحوری را دنبال پلن ریزی ها قرار داده هست.

معاون معماری و منطقهسازی وزارت راه و منطقهسازی با بیان اینکه محله محوری و روابط اجتماعی دیگر وجود ندارد، ادامه داد: در زلزله اخیر پایتخت عده ای بر اثر فرار دچار صدماتی انجام گرفتند و این نشان می دهد نظامات اخلاقی محله از بین رفته و احترامی برای همسایگان قائل نیستیم.

 

 

ایزدی با تاکید بر اینکه نیازمند تغییر و تغییر در منطقهسازی هستیم و در حال حاضر منطقههای ما توان کوچکترین ناملایماتی را ندارند، گفت:

این در حالی هست که منطقه یک سازمان اجتماعی هست و بر اساس حقوق منطقهوندی و تلاش برای نظام مند کـــردن آن شکل می گیرد، نه براساس فرد محوری که در حال حاضر در منطقههای ما حاکم انجام گرفته هست.

 

 

این مقام مسئول در وزارت راه و منطقهسازی با انتقاد از اینکه نظام پلن ریزی منطقهی از بالا به پایین و کالبدمحور هست، تصریح کـــرد:

این نظام یک سیستم کمّی بوده و بر اساس آن جمعیت آتی منطقهها را پیش بینی و به رانجام گرفت فیزیکی منطقه اقدام می کنیم، ولی از کیفیت رویدادی نیست.

 

 

وی ادامه داد: در حال حاضر ۱۴۰ هزار هکتار بافت ناکارآمد منطقهی در کشور و ۲ هزار و ۷۰۰ محله دارای چنین بافتی وجود دارد اما این به این معنی نیست که در بقیه محلات منطقهها آسایش و کیفیت حاکم هست، بلکه این ۲ هزار و ۷۰۰ محله در وضع بحرانی به سر می برند.

 

 

ایزدی با انتقاد از تبدیل رودخانه ها در منطقهها به کانال فاضلاب، گفت: در حال حاضر ۸۵ درصد صدماتی که سیل به منطقهها وارد می کند، به خاطر خود جریان آب نیست بلکه به خاطر ساخت و ساز و ایجاد موانعی هست که بر روی مسیل ها ایجاد کـــرده ایم.

 

دبیر شورای عالی منطقهسازی و معماری خاطرنشان کـــرد: در گذشته منطقهسازی ما دارای نظام پلن ریزی مدونی بود و در طول تاریخ تاکنون ۳ بار تبریز بر اثر زلزله مهیب به کلی نابود و از نو ساخته انجام گرفت، ولی در هر بار بر اساس نظام های محله محور ساخته می انجام گرفت اما الان منطقهسازی ما بر اساس ساخت و ساز فیزیکی و کالبدی طراحی انجام گرفته هست، در نتیجه منطقههای ما حال خوشی ندارند.

 

تایمی وارد منطقهها می شویم، ورودی منطقه جایی هست که پر از تعمیرگاه و تعویض روغنی هست، ولی در گذشته دروازه های زیبایی طراحی می انجام گرفت.

 

 

معاون وزیر راه و منطقهسازی اعلام کـــرد: در حال حاضر اجرای نظام پلن ریزی محله محور و مشارکتی با ساکنان محلات را از سه منطقه زاهدان، بندرعباس و کرمانشاه آغاز کـــرده ایم که بر اساس این نظام، هر منطقه با توجه به ویژگی های خود به طراحی طرح های جامع اقدام می کند و امیدواریم دولت منابع آن را تامین کند.

 

 

وی همچنین از تدوین سند جامع نقاط پرخطر زلزله خیز و مناطق پرخطر از نظر فرونشست زمین در منطقه پایتخت رویداد داد و گفت: سند تدوین مناطق زلزله خیز کرج، اصفهان و مشهد نیز در حال تهیه بوده و به زودی به شورای عالی منطقهسازی ارسال خواهد انجام گرفت.

 

برترین مطالب مرتبط

 

فاجعه ای که پایتخت را تهدید می کند

نگاهی به بزرگترین و مهیب ترین زلزله های تاریخ + تصویر ها

آرام و ساکت ترین انسان روی زمین !!

زلزله بالای ۹ ریشتری چگونه هست!