احمد چوپانی

دلیل نباید اظهارات مهدوی‌کیا را جدی گرفت؟ • Ahmad Choopani

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶

دلیل نباید اظهارات مهدوی‌کیا را جدی گرفت؟

دسته بندی : دست نوشته تاریخ : یکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶

مهدوی کیا دیروز نوشته ای سیاسی از خود منتشر کـــرد و نوشته هایش هم خیلی زود با واکنش های جدی روبه رو انجام گرفت. اما قبل از بررسی اظهارات او جملات ذیل را که چهره های مشهور فوتبالیست و یا هنرمند کشورمان در تعداد ساعات گذشته درباره شهید مظلوم مدافع حرم “محسن حججی” منتشر کـــرده اند، یک بار دیگر اما با دقت افزایشی بخوانیم:

الف: علی انصاریان، (فوتبالیست): هنوز توی کوچه پس کوچه های این منطقه بوی غیرت و آقاونگی میاد…/ رامبد جوان، (طنرپرداز): اضطراب چشمان قاتل و آرامش نگاه تو مرز روشن حق و باطل هست/  افشین پیروانی، (فوتبالیست): درود بر نگاه پر صلابت و هستوارت/ پریناز ایزدیار، (گیمگر): نه تنها فرخانومد دو ساله ات بلکه پایان ایران به شما افتخار خواهند کـــرد و یادتان متداوم خانومده ست و دلمان کباب …/  حامد لک، (فوتبالیست): رویداد آمد که اسیرش… همچو ارباب شهیدش کـــردند/ مجید اخشابی (خواننده): کدامیک از ما به هنگام مرگ، مثل تو زیبا و مغروریم؟!/ رضا رشید پور، (مجری): انگار لبخند خدهست که بر کهکشان صورتت سنجاق انجام گرفته…مهتاب می چکد از چشمهای ماهت…/ اشکان خطیبی (گیمگر): من با سر بریده ات حرفها دارم …/ بهاره کیان افشار (گیمگر): به شما “آقا” میگن،اخه اینروزها آقا کم میبینم/ بهنوش بختیاری (گیمگر): قهرمان من شهید محسن حججی هست. والله سوپرهستار نباید قهرمان من و تو باانجام گرفت/ الهام پاوه نژاد (گیمگر) : یاران چه غریبانه …./ سیما تیرانداز (گیمگر): قهرمان تویی برادر شهید محسن حججی/ لادن طباطبایی (گیمگر): آرامشی عمیق… صلابتی آقاانه/ شبنم مقدمی (گیمگر): محسن حججی را دست یزیدیان زمان پرپرکـــرد/ و…. صدها جمله دیگر!

ب: مهدی مهدوی کیا به بهانه حمایت از دو فوتبالیست خطاکار که در مقابل یک تیم اسرائیلی به میدان رفته اند، نوشته هست: “به امید روزی که سیهست دست از سر ورزش بردارد و عمل جای شعار را بگیرد. ای کاش به فکر از بین بردن فقر و اعتیاد و بیکاری بودیم نه اتفاقات سوریه و لبنان و عراق!”

 حالا مجدد به جملات بند «الف» نگاه بیاندازیم! چی حسی اینک پیدا خواهیم کـــرد؟ تلخ تر از این حس بد، این گزاره منطقی هست که تایمی امثال مهدوی کیا این همه ابراز دردمندی، تشکر، حس غرور، افتخار مذهبی و… در جمله های بالا را نمی توانند ببنید و شاید درک هم نکـــرده اند، انتظاری نیست که به یکباره چنین جملات شاذی را بنویسند و موجبات فضا سازی علیه مدافعین مظوم مدافع حرم بشوند. ضمن اینکه در جملات همین چهره های ورزشی و هنری غیر سیاسی -بند «الف»-  صدها دلیل منطقی، مذهبی، اعتقادی، سیاسی و جوشش عواطف صادقانه موجود و یا نهفته هست که کفایت می کند که بدانیم دلیل باید در سوریه، لبنان و عراق باشیم.

ج: مهدوی کیا فوتبالیست خیلی نیکوی بود و می توان گفت وی در پیشرفت فوتبال ایران در بیست سال اخیر نقش بسزایی داشته هست. اما دیروز مهدوی کیا تلاش کـــرد مطلب سیاسی تاثیرگذاری به ظن خود منتشر کند، ولی معلوم هست که او نه سیهستمدار قابلی هست و نه باهوش!

حتی بی بی سی فارسی – با همه خباثتی که در این مواقع به خرج می دهد- حاضر نانجام گرفته همه پیام مهدوی کیا را در کانال تلگرامی خود منتشر کند و تنها به حمایت از دو فوتبالیست خطاکار کشورمان بسنده کـــرده و موارد مربوط به سوریه و عراق و لبنان را ترجیح داده که سانسور کند! زیرا آقاان پشت صحنه بی بی سی فارسی آنقدر سیهست مداران خبیثی هستند که می دانند که الان جای انتشار این اظهارات نیست! به همین دلیل مهدوی کیا قطعا سیهست مدار قابل و باهوشی نیست که نمی داند این ساعت ها که “حججی ها” قلوب ملت ایران را فتح کـــرده اند جای این نقل کردان بیهوده نیست.

د: می توان هستدلال های دیگری را هم به این نوشته اضافه کـــرد ولی دو بند «ب» و «ج» به نیکوی نشان می هد که دلیل نباید اظهارات مهدوی کیا را جدی گرفت. در میانه این همه احساس نیکو فوران کـــرده درباره مدافعین حرم که حتی تبلورش در سلبریتی ها دیده می شود یک نقل کرد ناحق در میان امواج زیبای عموم ملت نه به چشم میاید نه ارزش افسوس خوردن دارد!

هـ: و اما گفتن این جمله دشوار هست ولی هیچکس با قرار گرفتن و یا خدای نکـــرده اصرار بر ایستادگی در برابر حق و صد به صورت حتم به تبع آن جسارت به مظلومان سربریده عزت نمی باد بلکه ذلت سرنوشت قطعی خواهد بود. هرتعداد حتی در میان این همه بی معرفتی، اخلاقی تر آن هست که برای غزال تیزپای فوتبال ایران نگران بود! او همان کسی بود که در یکی از سیاسی ترین مسابقات فوتبال تاریخ جهان به آمریکا گل زد و هزاران نفر از آقام را برای شادی بر پیروزی بر ایالات متحده به خیابان کشاند. بنابراین باید به او یادآوری کـــرد آقام از او گل زدن به رقبا و دشمنان کشورشان را انتظار دارند و نه گل به خودی!

پی نوشت: امیدوارم مهدوی کیا با یکی از همان فرارهای شجاعانه مشهورش در فوتبال این بار موقعیتش را در زمین سیهست نیز عوض کند. او این دفعه باید شجاعت عذرخواهی و تغییر راه را داشته باانجام گرفت؛ “مهدی” ناچار هست شجاعتی بالاتر از جنگیدن در زمین فوتبال را در وجودش پرورش بدهد، زیرا بدون داشتن این شجاعت درک ابعاد واقعی اقدامات و شخصیت حقیقی مدافعین حرم برایش همچنان دشوار خواهد بود…

منبع:جهان نیوز