احمد چوپانی

بیوگرافی قاسم افشار از مرگ دخترش تا علت خروج از صدا و سیما • Ahmad Choopani

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷

بیوگرافی قاسم افشار از مرگ دخترش تا علت خروج از صدا و سیما

دسته بندی : دست نوشته تاریخ : چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

بیوگرافی قاسم افشار از مرگ دخترش تا علت خروج از صدا و سیما

 

قاسم افشار صدای ماندگار و دلنشین او درگویندگی اصلی اخبار سیاسی صدا و سیما که صبح امروز ۲۶ اردیبهشت ۹۷ دار فانی را وداع گفت روح این هنرمند دوست داشتنی شاد.

 

آنچه بر گوینده پیشکسوت رویداد در سال های خانومدگی اش گذشت

قاسم افشار یا بهرام افشار (زاده ۱۳ آبان ۱۳۳۰، پایتخت–درگذشته ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷، پایتخت) از گویندگان باسابقه رویداد شبکه نخست صدا و سیما بود.

او که از ابتدای انقلاب ۱۳۵۷ گوینده اصلی اخبار سیاسی در این سازمان بود، پس از انتخابات ریهست جمهوری ۱۳۸۸ دیگر در اخبار تلویزیون ایران ظاهر نانجام گرفت. به نقل نازوب، منابع مخالف حکومت ایران غیبت او را سیاسی و در اعتراض به سرکوب‌های پس از انتخابات ارزیابی کـــرده و منابع نزدیک به حکومت ایران این مسئله را شایعه می‌دانند.

 

 

قاسم افشار روز دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۳۰ در پایتخت به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در پایتخت و قصرشیرین طی کـــرد. سپس برای ادامه تحصیل به مدرسه عالی پارس رفت و در رشته روانشناسی ادامه تحصیل داد.

با وقوع انقلاب فرهنگی تحصیلات دانشگاهی او نیمه‌پایان ماند؛ ولی بعد از بازگشایی دانشگاه‌ها کارشناسی روانشناسی را از دانشگاه علامه طباطبایی دریافت کـــرد. او سپس کارشناسی ارانجام گرفت خود را در همین رشته از دانشگاه آزاد اسلامی اخذ نمود.

 

 

او از کودکی و دوران مدرسه به اجرای پلن علاقه داشت و در دوره دبیرستان این علاقه به سمت گویندگی رویداد کشیده انجام گرفت. وی علاوه بر گویندگی اخبار صدا و سیما، به عنوان کارشناس ارانجام گرفت با سازمان پژوهش‌های علمی نیز همکاری می‌کـــرده‌هست.

در سالهای پایانی دهه ۶۰ ودر شرایطی که در اوج فعالیت حرفه ای بود، دخترش را در اثر خفگی از دست داد، براساس آنچه نقل انجام گرفته مرگ فرخانومدش در اثر انسداد مجاری تنفسی به دلیل بسته انجام گرفتن با پاک کن بوده.

 

 

مرگ

قاسم افشار در ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ در اثر عوارض ناشی از بیماری قند و ایست قلبی درگذشت.

 

 

حضور قاسم افشار از صدا و سیما

افشار از سال۱۳۵۸ یا ۱۳۶۰ کار گویندگی رویداد را در صدا و سیما آغاز نمود او از قدیمی‌ترین گویندگان صدا و سیما بود. سعید فانیان مدیر سابق شبکه سوم سیما در سایت شخصی خود نقل کرد که قاسم افشار فقط در موارد اندکی با رادیو همکاری کـــرده و همواره گوینده اصلی مشروح اخبار تلویزیون بوده‌هست. به نقل کرد فانیان، افشار همواره بعنوان چهره شاخص رویداد سیما مطرح بوده و در کار خویش مسلط بود.

 

 

فؤاد بابان دیگر گوینده رویداد پس از باخانومشستگی دربارهٔ قاسم افشار نقل کرد‌هست:

تاثیر رویدادی که مثلاً از زبان قاسم افشار شنیده می‌شود با آنچه جوانی تازه فارغ‌التحصیل می‌خواند، خیلی متفاوت هست… جناب آقا افشار از یکه‌تازان عرصه رویداد بودند که به مدت ۳۰ سال تنها در یک بخش رویدادی ماندند و رویداد مشروح شبکه یک را خواندند در حالی که من، جناب آقا حیاتی، سلطانی و…

علاوه بر گویندگی بخش‌های مختلف رویدادی رادیو و تلویزیون در سایر پلن‌های مختلف خانومده و تولیدی دیگر هم فعالیت می‌کـــردیم، اما ایشان حتی رویداد نیم روز را هم با این که متعلق به شبکه نخست بود، نپذیرفتند. جناب آقا قاسم افشار در مدت خدمتشان حتی یک روز غیبت یا یک دقیقه تأخیر نداشتند. یک گاف یا تپق در رویدادخوانی او دیده نمی‌انجام گرفت حال آن که ما در این مدت با صدها اشتباه، ایراد، تپق و مشکل مواجه بودیم

 

 

نظرات قاسم افشار

افشار به عنوان یکی از گویندگان باتجربه و پیش‌کسوت، نظریاتی در باب گویندگی رویداد و حواشی آن دارد. بنا به تعریف او، «رویداد تنها آگاهی رساندن هست» به نقل کرد او تجربیاتی که در زمان گویندگی اخبار جنگ ایران و عراق به‌دست‌آورد، هیچگاه تکرار نخواهند انجام گرفت.

او دربارهٔ سانسور اخبار در ایران نقل کرد‌هست «در کشور ما بین رویداد سقوط هواپیما در برزیل تا سقوط همین هواپیما در عربستان تفاوت زیادی هست.» از دید او مورد پسندترین اخبار، رویدادهای مربوط به ساخانومدگی کشور ایران بوده و متداوم آرزو می‌کـــرده که رویداد سقوط صدام حسین را او اعلام کند و برتصویر مایل نبوده که رویداد درگذشت روح‌الله خمینی را او اجرا کند.

 

 

خروج قاسم افشار از صدا و سیما

اگرچه در اردیبهشت ۱۳۸۷ رویدادگزاری‌های داخلی ایران گزارش دادند که افشار آخرین روزهای خود را در صدا و سیما سپری می‌کند، ولی فانیان در دی ماه ۱۳۹۰ گفت که افشار دو سال هست به همکاری خود با تلویزیون خاتمه داده‌هست.

 

 

سایت رویدادی رویداد در آذر ۱۳۸۸ رویداد داده بود که وی در اعتراض به پیامدهای انتخابات ریهست جمهوری دهم ایران و روند ضد ملی تلویزیون ایران و انتشار اخبار دروغ، از حضور در صداوسیما به عنوان گوینده رویداد به نشان اعتراض خودداری کـــرده‌هست. به نقل کرد رویداد، پس از این غیبت وی بارها توسط حرهست صداوسیما احضار انجام گرفته و برای حضور مجدد تحت فشار قرار گرفته‌هست.

 

سه روز بعد سایت‌های رویدادی شفاف و جهان نیوز این ادعا را شایعه خواندند و با مقایسه غیبت افشار با غیبت مرتضی حیدری از تلویزیون، پیش بینی کـــردند که دروغ بودن این شایعه (غیبت افشار از تلویزیون) به زودی آشکار خواهد انجام گرفت. ولی دو سال بعد سعید فانیان مدعی انجام گرفت که افشار «هیچگاه در هستخدام صدا و سیما نبوده‌هست.»فؤاد بابان نقل کرد‌هست که در مورد خروج افشار از صدا و سیما بی‌مهری انجام گرفته‌هست.