احمد چوپانی

بیماری به نام لایک گرفتن/ سبک خانومدگی بی‌بندباری که در اینستاگرام ترویج می‌شود • Ahmad Choopani

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۲ آذر ۱۳۹۶

 

با شکل گیری شبکه های اجتماعی درون اینترنت و رانجام گرفت سرسام‌آور فناوری‌های نوین ارتباطی که طی دو دهه انقلابی در این عرصه به‌و جود آورد. در این انقلاب ارتباطاتی افراد می‌توانند در قالب گوشی‌های همراه با هزاران نفر و افراد وسیعی در ارتباط باشند و در این زمینه ارتباطات محدود به ارتباطات گسترده و پیچیده تبدیل انجام گرفت، این موضوع آسیب‌های فراوانی هم در پی داشته و دارد.

 

شبکه‌های اجتماعی سبک خانومدگی مجازی خاصی را نیز به‌وجود آورده هست. افراد وسیعی که می‌توانند شما را ببیند و رسانه‌ای که می‌تواند شما را  معروف و مشهور و میان زبان‌ها بیندازد جذابیت خاصی برای هر فردی دارد. در این رهستا خانومدگی غربی نیز با انواع و اقسام بدعت‌های دنیای ارتباطات در حال ترویج هست. در این شرایط جذابیت و جذاب بودن در این زمینه حرف نخست را می‌خانومد. رقابت کاذبی در این حوزه شکل می‌گیرد که خانومدگی فرد را زیاد تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

 

 در همین زمینه هست که دیده می‌شود برخی از افراد زیاد از آنکه خانومدگی واقعی داشته باشند در گیر و بند خانومدگی مجازی هستند و هر کنش خانومدگی خود را در فضای مجازی به اشتراک می‌گذارند تا واکنش‌های مثبت و تحسین کننده‌ای را دریافت کنند. سلبریتی‌ها و گیمگران و خوانندگان در این زمینه زیاد فعال هستند اما افراد دیگر نیز بر اساس جذابیت‌هایی که دارند بعضا به سلبریتی‌های مجازی تبدیل می‌شوند.

 

همین نوع سبک خانومدگی که افراد سعی دارند بهترین لحظه خود را برای دیگران به نمایش بگذارند و یا حتی با اغراق و دورغ نیز همراه هست خود آسیب‌های زیادی در ادامه به دنبال دارد. افراد مجازی نه تنها از خانومدگی واقعی لذت نمی برند بلکه شهوت و بیماری دیده انجام گرفتن آنان را وا می‌دارد که همواره سر در گوشی‌های خود داشته باشند و با حرص و طمع زیادی از ساعات خانومدگی خود را صرف تحسین‌انجام گرفتن از طرف دیگران کنند.

 

در این رابطه خانومدگی‌های اغلب ریاکارانه‌ای را در فضای مجازی می‌بینیم که با اصل آن تفاوت زیادی دارد. مثلا خانم یا جناب آقای برای اینکه نشان دهد خانومدگی لوکس و تجملاتی دارد کنار یک ماشین گرانقیمت تصویر می گیرد درحالی که در واقعیت به هیچ وجه وی امکان خریداری چنین خودرویی را ندارد. از سوی دیگر اغلب این تصویر ها یک لحظه از خانومدگی افراد را شامل می‌شوند لحظه‌ای که فرد با همه ترفند‌ها سعی می‌کند که خود را بهتر و شادتر نشان دهد درحالی که لحظات و ساعات دیگری وجود دارد که فرد با مشکلات و مصائب زیادی روبرو هست. نتیجه این امر حسرت و حسادت و از سوی دیگر ترویج ریاکاری و دروغ در فضای مجازی هست.

 

جالب اینجهست که برخی از افراد آنقدر در مقابل به اصطلاح لایک خوردن و تحسین دیگران منفعلانه و پوپولیستی عمل می‌کنند که فردی هرهری مسلک و بی اعتقاد تبدیل می‌شوند؛ همین موضوع زمینه ابتذال و لاابالی‌گری در فضای شبکه‌های مجازی مخصوصا شبکه اجتماعی اینستاگرام را ایجاد می‌کند.

 

بیماری لایک خوردن خصوصا برای برخی از دختران و خانومان سبب انجام گرفته تا تصویر های از خود در این فضا به نمایش بگذارند که ارزش آنان را زیر سئوال می‌برد. در این زمینه شی‌وارگی برای مخاطبان اینستاگرام که خود را با یک کالا به نمایش می‌گذارند که هویت آنان با آن کالای لوکس مانند ساعت و خودرو و … تعریف می‌شود که انسانیت و دیگر هستعدادهای انسانی را زیر سئوال می‌برد.

 

بدن نمایی، بی‌حجابی و آرایش‌های خانومنده که برخی از خانم‌ها را به ابزاری تبلیغاتی و کالا بدل کـــرده هست نیز سبک خانومدگی بی بندباری در این فضا به‌وجود آورده هست. متاسفانه لایک‌ها گرفتن‌های این افراد نیز این سبک خانومدگی را ترویج می‌کند و آدرس غلطی به جوانان می‌دهد که لابد این خانومدگی مورد توجه جامعه هست که باید به این سمت رفت تا اقبال اجتماعی به آنان روی خوش نشان دهد.

 

 افراد فضای مجازی فکر می‌کنند این تحسین ها که اغلب هوسرانی و شهوانی هست، سبک خانومدگی روز آمد و نوین هست. متاسفانه برخی از دختران نیز خصوصی‌ترین جشن‌ها که اغلب خانومانه هست را در فضای مجازی به اشتراک می‌گذارند که این موضوع سطوح مختلف خانومدگی را بهم ریخته نشان می‌دهد. درواقع خانومدگی انسان از سطوح مختلف درست انجام گرفته هست. انسان در محل کار و خانه و خیابان و حیاتیانی و ورزش رفتار خود را دارد و لباس مخصوص خود را به تن می‌کند اما در شبکه‌های اجتماعی همه چیز بی‌هنجار هست و این تقسیم‌بندی‌ها در آن وجود ندارد. بر این اساس خطر عمده‌ای جوانانی را که با فضای اجتماعی بزرگ می‌شود را تهدید می‌کند. تشخیص نیکو و بد در جوانان در این عرصه گاها با حجم بالای تصویر ها و پیام‌ها زیاد دشوار می‌شود و از این رو خطر بالقوه به خطر بالفعل در جامعه پذیری و نهادینه سازی جوانان تبدیل می‌شود. رفتارهای ناهنجاری که امروز در اجتماع می‌بینیم شاید بازخورد همان رفتارهای مجازی هست که در شبکه های اجتماعی دیده می‌شود. این رفتارها گاها به قتل و تجاوز هم گرایش یافته که در تعداد پرونده معروف برخی از این موارد تا حدودی ثابت انجام گرفته اند. با این حال نمی‌توان از فناوری و پیشرفت‌های ارتباطاتی فرار کـــرد اما فرهنگ‌سازی و تعلیم و عدم رهاسازی جوانان در فضای مجازی می‌تواند کمک شایان توجهی به جوانان برای تمیز نیکو و بد در این فضا کند. خانواده‌ها از دیرباز در خانومدگی و تربیت افراد نقش پررنگی داشتند و این روزها نیز نقش‌ خانواده پررنگ تر از هر روز دیگری انجام گرفته؛ با تعلیم‌ها و حساسیت‌های به‌جای خانواده می‌توان تا حدود زیادی از بروز این آسیب‌ها جلوگیری کـــرد.

 

انتهای پیام /